+38 (066) 094-83-00 +38 (098) 045-47-22
назад

Як проходить консультація ортодонта?

На першій консультації лікар-ортодонт проводить огляд постури (положення тіла у просторі), обличчя, порожнини рота, функцій дихання, ковтання, жування, мови, визначає чи є проблема, яка вимагає безпосереднього ортодонтичного втручання або в цьому немає такої необхідності. Відбувається загальне знайомство з ортодонтичною проблемою і шляхами її вирішення. Призначаються додаткові методи діагностики, необхідні для більш глибокого аналізу ситуації.

На даному етапі завдання лікаря - почути, що саме привело вас звернутися за ортодонтичною допомогою, що вас турбує, що не подобається, що хочеться змінити та отримати у результаті. Це дуже важлива частина, тому що саме ваші побажання будуть слугувати маяком на шляху подальшого планування і ходу майбутнього лікування. Важливо, щоб результат лікування був гарним не тільки з лікарської точки зору, але і щоб він задовольняв і приносив радість саме вам.

Що потрібно знати, якщо це ваш перший візит до ортодонта?
При наявності зроблених раніше рентгенівських знімків щелепно-лицьової області їх слід взяти з собою на консультацію.
Важливо знати, що для встановлення правильного діагнозу і складання плану лікування лікар-ортодонт повинен володіти інформацією про проблему в повному
обсязі. Якісне лікування неможливе без аналізу, а аналіз без необхідних діагностичних даних.
Яка ще діагностична інформація є обов'язковою і входить в протокол роботи ортодонта?

1.
Ортопантомограма (ОПТГ)

Панорамний знімок дає багато інформації лікарю про стан коренів зубів, про наявність зубів мудрості, ретенованих зубів (які знаходяться у кістці), про відсутність зубів, про наявність надкомплектних зубів, про стан кісткової тканини. За допомогою ОПТГ можна одномоментно оцінити стан всіх зубів на обох щелепах.

2.
Телерентгенограма (ТРГ) в боковій проекції

Жоден кваліфікований лікар не дозволить собі обійтися без цього знімку. Хіба що для лікування маленької дитини. Навіщо він потрібен? Для проведення цілого ряду розрахунків, які і визначають план подальшого лікування - вимірюються відстані, кути, вираховуються параметри, такі як тип росту скелета, просторове положення щелеп в черепі, їх розташування відносно один одного, період і потенціал росту, досліджуються дихальні шляхи. Не кожну патологію прикусу ортодонт може вилікувати. Є пацієнти, які потребують ортогнатичної хірургії. Що це означає? Це означає, що у лікаря-ортодонта є межа можливостей. І в деяких випадках потрібно корегувати положення щелеп на скелетному рівні, а значить, без хірургії гарного лікування не досягти. Про це лікар повинен попередити пацієнта ще до початку лікування. А ТРГ дає ортодонту відповідь на питання, де знаходиться патологія - в діапазоні його можливостей або за його межами.


Розрахунок ТРГ знімка - це не що інше, як математична основа діагнозу, його геометричне обгрунтування. Це одне з найважливіших документальних підтверджень правильності поставленого діагнозу і призначеного лікування.

3.
Відбитки зубів для отримання моделей щелеп

Для планування ортодонтичного лікування необхідне зняття відбитків із зубних рядів для проведення спеціальних розрахунків і аналізу моделей зубів.

4.
Фотопротокол (знімки зубних рядів та обличчя)

Від прикусу може залежати форма губ, профіль, вираженість носогубних складок і навіть наявність другого підборіддя. Аналізуючи портретні фотографії, лікар може спрогнозувати зміни естетики обличчя після лікування. По фото можна спостерігати за динамікою лікування та по його закінченню наглядно оцінити результат.

5.
Функціональні проби

Проведення функціональних проб дозволяє визначити функціональний стан зубощелепної системи, виявити шкідливі звички, порушення деяких рефлексів, перевірити тонус лицьових і жувальних м'язів.

Залежно від конкретного випадку, можуть знадобитися додаткові дослідження, такі як комп'ютерна томографія (КТ), телеренгенографія в прямій проекції, відеозйомка для реєстрації функціональних порушень прикусу, консультації інших спеціалістів. Якщо щось з цього лікар не робить, він позбавляє себе важливої інформації, необхідною для аналізу та правильної постановки діагнозу, що може в подальшому посилити проблему і позначитися на результаті лікування. В ході лікування можливі зміни в плані, тому як медицина ніколи не вимірювалася абсолютними величинами, але генеральна лінія обов'язково повинна бути

Для чого потрібна повторна консультація?

Володіючи всіма необхідними зібраними даними і проаналізувавши їх, на повторній консультації лікар-ортодонт інформує про результати аналізу досліджень, розповідає про можливі в вашому випадку варіанти вирішення проблеми і пропонує план лікування, який обов'язково повинен бути узгоджений з вами. Ортодонтичний діагноз і план лікування в день звернення - це моветон. Лікар повинен глибоко вивчити вашу проблему до того, як братися за її вирішення. Оцінити ОПТГ, провести розрахунки ТРГ і аналіз фотографій, як мінімум. Тільки звівши докупи дані цих досліджень можна скласти план лікування, який буде запорукою прогнозованого результату.

Автор Марія Кириленко